katowice z lotu ptaka

Katowice jako zagłębie klubów/pubów muzycznych

Katowice słyną z tętniącego nocnego życia. Na weekendy do stolicy Śląska zjeżdżają się z całej Polski prawdziwe tłumy miłośników imprezowania, a także słuchania muzyki na żywo. Pubów i klubów muzycznych tu nie brakuje. Każdy, kto jest spragniony dobrej zabawy może się wyszaleć, poznać nowe gatunki muzyczne, a także zobaczyć swoich ulubionych artystów na żywo.

Bardzo rozbudowana jest przede wszystkim scena muzyki alternatywnej, do której można zaliczyć rock, jazz i blues. Można liczyć na świetne imprezy w tego typu klimatach. Świadczyć może o tym odbywający się już cyklicznie Rawa Blues Festival (zobacz: https://niezalezna.pl/237387-trzy-dni-z-jazzem-w-katowicach-rawa-blues-festival-coraz-blizej).

Jazzowo-bluesowe brzmienia w Katowicach

Gdzie można w Katowicach posłuchać jazzowo-bluesowej muzyki? Do maja 2018 roku możliwe było to w kultowym pubie Katofonia. Miejsce słynęło z cotygodniowych jam session, ale niestety ze względu na problemy finansowe właściciela, musiało zostać zamknięte.

Miłośnicy tego gatunku muzycznego doceniali jednak profesjonalną organizacje koncertów, zarówno bardziej, jak i mniej znanych artystów. Na scenie pojawiały się zarówno znane w całej Polsce zespoły, jak i muzycy z lokalnej, katowickiej społeczności.

Katofonia w pierwszych latach działalności posiadała dwa piętra. Na najniższym odbywały się koncerty na idealnie przygotowanej scenie, przy świetnym nagłośnieniu. Gdy pub zamknięto i ponownie otworzono we wrześniu 2017 roku, ze względu na ograniczenie lokalizacji tylko do jednego, wyższego piętra, zrezygnowano w koncertów na żywo i postawiono tylko na jam session.

Tego typu miejsc w Katowicach jest jednak sporo. Wystarczy poszukać, a uda się znaleźć równie godnego następcę Katofonii.

Popularność muzyki na żywo

Całkiem inaczej słucha się muzyki z płyty czy innych nośników audio, a inaczej na żywo, gdy widać emocje artysty, a od innych uczestników koncertu udziela się fantastyczna atmosfera. Nie ma więc co dziwić się, że puby i kluby muzyczne cieszą się tak dużą popularnością. Jest to także okazja, aby stosunkowo tanim kosztem (wstęp do większości klubów i pubów muzycznych, albo jest bezpłatny, albo wiąże się z niewielkim wydatkiem) posłuchać ulubionych artystów i zobaczyć ich z bliska.